Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nesmyslná bitva o Lisabon aneb Cui bono?

V ČR postupuje bitva o Lisabonskou smlouvu do posledního kola. Senátor za ODS Oberfalzer veze do Brna ústavní stížnost s otázkou, zde je Evropská unie mezinárodní organizací nebo „superstátem". Přestože Ústavní soud v minulých odpovědích konstatoval, že Lisabonská smlouva zachovává Českou republiku v pozici svrchovaného státu, má pan senátor a někteří jeho kolegové opět pochybnosti.

Noeles

Ve dnech 13. - 14.6. 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Referenda se zúčastnilo 55% obyvatel a hlasů ANO bylo 77%. Zdálo by se tedy, že v demokratické zemi není o čem dál příliš jednat. Žvásty o tom, že lidé rozhodovali bez informací jsou liché, protože jely obě kampaně, pro i proti a obou typů informace bylo dost.

Hlavními bojovníky proti vstupu byly ultrapravicové a ultralevicové strany, a to jak u nás tak v řadě dalších zemích. Nejen český ale i německý ústavní soud již projednával výhrady krajně levicových a krajně pravicových poslanců proti Lisabonské smlouvě. Oba ústavní soudy shodně konstatovaly, že Lisabonská smlouva zachovává suverenitu státu. Neměcký ústavní soud dále požadoval, aby všechny změny Lisabonské smlouvy formálně schvalovaly obě komory německého parlamentu. To bude platit i pro případné rozšíření pravomocí EU o vydávání trestních zákonů.

Podobné opatření již schválil i český parlament ve formě takzvaného vázaného mandátu. Ten zajišťuje, že vláda nebude moci převádět na Unii další pravomoci bez souhlasu poslanců a senátorů. Stejné opatření má i Polsko, Nizozemsko nebo Británie. Ústavní instituce tedy k věci zaujaly stanovisko, tak proč další obstrukce?


Protože sjednocování Evropy vadí právě krajní pravici a krajní levici. Senátor ODS Oberfalzer připustil, že jeho stížnost není ničím jiným než otázkou, zda je Evropská unie pouhou mezinárodní organizací nebo „superstátem". Jeho otázka tedy nezní, zda je pro Českou republiku výhodné nebo dobré být členem Evropské unie ani zda je pro občany České republiky dobré a užitečné být také občany EU. Jeho otázka zní jinak (a věřím, že komunisté s ním tiše souhlasí): budeme si v Česku i nadále vždy po volbách moci dělat co chceme?


Z vlastní zkušenosti mohu poznamenat, že Evropský parlament je v rozhodovacích procesech podstatně blíže skutečné zastupitelské demokracii, než úkorný a rozhádaný parlament český, který se v mnoha případech stává při svém rozhodování „státem ve státě". Místo toho, aby národní parlament hrál roli důstojného a rozumného zákonodárného sboru, stává se místem realizace kšeftů, jak politických tak osobních. S Evropskou unií ale vzniká možnost další kontroly, možnost odvolání, možnost apelace k soudu, který je mimo rámec a dosah zpovykané politické moci. To se jistě celé řadě lidí nehodí a příznačné je, že jde o krajní politické subjekty.


Společná obrana, jeden z cílů EU, vadí také. Podle Oberfalzera je „záležitost obrany" základem svrchovanosti každé země. Podle mě je obrana země především záležitostí obrany svobody. Členství v EU svobodu obyvatel České republiky významně rozšiřuje, a to nemám na mysli jen pouhou svobodu pohybu. Je tu i svoboda plnohodnotně žít a pracovat na území kteréhokoli členského státu, je tu i obrana před zvůlí národních parlamentů. Není ojedinělý případ, kdy národní parlament vydává zákony, které významně omezují práva a svobodu některých skupin obyvatel a tlak EU přispěje k jejich zmírnění nebo zrušení. Pokud tedy mám v rámci EU větší porci svobody, chci také, aby tato svoboda byla na této úrovni bráněna formou společné obrany vojenské.

Nezpochybňuji roli národních armád, ale není sporu o tom, že velké historické konflikty se odehrávají vždy v mnohem větším rámci než je rámec národní. V dnešním světě jsou vojenskými hráči supervelmoci jako Rusko nebo USA. Pokud se tito hráči k něčemu rozhodnou, pak i vojenská uskupení typu NATO hrají nedůstojnou roli přihlížejících a závislých institucí. Představa, že budeme realizovat separátní obrannou politiku je dětinská. Vždy budeme naši obranu realizovat jako součást nějakého vyššího celku a který jiný celek by to měl být, než Evropská unie, jejímiž jsme členy.


Senátor Oberfalzer tvrdí, že „Lisabonskou smlouvou odevzdáváme možná navždy svrchovanost této země.". To je jen a jen účelová lež, protože pan senátor dobře ví, že právě Lisabonská smlouva výslovně umožňuje vystoupení z Evropské unie. Ostatně britští Toryové , kteří jsou s ODS v Evropském parlamentu součástí obskurní frakce „eurodestrukce" při každém vystoupení vykřikují, že po jejich vítězství ve volbách Velká Británie z EU vystoupí.


Nejsem přítelem žádných konspiračních teorií, ale napadá mě pořád otázka z titulku, „Cui bono?" neboli „V čí prospěch?" se toto děje. Co když jde o něco úplně jiného, a to o souboj o vliv mezi USA a Ruskem. Souboj o ropu, energetickou závislost, bezpečnostní závislost a politický vliv. Evropská unie se sice pomalu, ale tvrdošíjně snaží z těchto závislostí vymanit. Jistě to je trnem v oku Velkých Bratrů na Východě i za velkou louží.


Doufám, že se Evropská unie stane federací. Federací svobodných států s jednotnou zahraniční a obrannou politikou, společnou politikou energetickou i ekologickou. Federací, která naplní heslo „United in diversity". Oficiální český překlad tohoto hesla je „Jednotná v mnohosti". Já bych si dovolil mírně jiný překlad, a to „Spojená v rozmanitosti". To říká jasněji, že se Evropané sjednotili a že rozdílnost svých kultur nejen přijímají, ale vidí v něm naopak výhodu.


Autor: Pavel Poc | středa 30.9.2009 9:20 | karma článku: 14,19 | přečteno: 1223x
  • Další články autora

Pavel Poc

Vrtěti prasetem

Tenhle blog píšu pro pana Ivana, který mi nejdřív vynadal, ale pak pochopil jak se věci mají a omluvil se. To je v dnešní době vzácné a já mu za to děkuji.Nedávno česká televize uveřejnila pořad na téma tradiční česká zabijačka kontra Evropská unie, celá katastrofa měla nastat od 1.1.2012. Případ by se dal odbýt prostým konstatováním, že české zákony jsou ve věci porážky prasat neměnné víc než padesát let a nic se na nich ke katastrofickému datu nemění.

31.1.2012 v 19:59 | Karma: 12,17 | Přečteno: 1427x | Diskuse| Média

Pavel Poc

Klimatická konference, v Durbanu, skončila. Úspěch nebo debakl?

Summit v Durbanu skončil po 14 dnech vyjednávání. Co se vyjednalo? Vyjednalo se, že se bude vyjednávat. Pro obyvatele Vanuatu jistě skvělá zpráva, vody je teprve po kotníky. Nová klimatická smlouva prý postaví všechny země, jak rozvinuté tak i rozvojové, včetně velkých znečišťovatelů pod stejný právní rámec pro prosazování emisních závazků. Jenže vyjednávat o ní se má teprve začít.

26.1.2012 v 16:00 | Karma: 10,24 | Přečteno: 691x | Diskuse| Ostatní

Pavel Poc

Češi Čechům

Chyby hledáme často někde jinde, protože je to jednodušší. Mohou za to Němci, Rakušané... ale přitom jsme většinou jejich příčinou my sami...

21.9.2011 v 7:33 | Karma: 17,27 | Přečteno: 1316x | Diskuse| Ostatní

Pavel Poc

Svoboda spotřebitele – návod k použití

Vadí Vám chování některých obchodních řetězců, nebo dominantních výrobců? Bojkotujte je. Každý spotřebitel má právo na svůj názor. A bojkot je nejúčinnější zbraní jak tento názor projevit...

12.9.2011 v 7:01 | Karma: 17,28 | Přečteno: 1342x | Diskuse| Ostatní

Pavel Poc

Hranolky

Když dva dělají totéž ještě to nemusí být to samé, ani když to dělají ve stejné firmě a podle stejného pracovního postupu. Vlastně to nakonec může být úplně jiné...

29.8.2011 v 8:35 | Karma: 11,22 | Přečteno: 1448x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 38
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1817x
RNDr. Pavel Poc, poslanec Evropského parlamentu
http://www.pavelpoc.cz

Seznam rubrik