Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

simsII

Myslím si,

že by vůbec nemusely dělat běžné výplně mudrové, ale stačil by zavést bakalářský program pro dentisty, kteří by tuto práci velmi dobře zvládli. Znám osobu, která byla na vojně jako  asistent u zubaře a vím, že dokázal popůl roce velmi dobře spravovat zuby, když tam doktor nebyl (byla to civilní lékařka). Když jsem byla asi dvacetiletá, tak ve městě působil vedle lékařů i dentista (starý člověk). Uměl bezkonkurenčně trhat zuby a běžně spravoval zuby pomalu celému městu. A uměl dělat i můstky, dělal si vše sám. Křičí se, že bude zubařů málo, tak už měli rozjet onen bakalářský program a mudrové by se mohly více věnovat ústní chirurgii, protetice a "údržbářské" práce přenechat dentistům.  Už slyším křik o své důležitosti, protože pání doktoři by začali mít strach, že by nebyli tak vzácní.

0/0
20.9.2010 19:20

artea

Nechci být špatnym prorokem,

ale Čechům se o 50% zhorší chrup a bude ještě menší možnost sehnat zubaře. Krize bude i v ústní dutině.;-D

0/0
20.9.2010 14:37

SYETEY-KOTZOUR

plombu mi naposled dělali někdy před 10 lety

nějaký 4 stovky vůbec neřeším......připadá mi, jako kdyby autor měl minim. 200 zubů, že ho to zruinuje.

A to jsem z těch "neřádů", co nechodí na preventivní prohlídky, protože mi to přijde jako ztráta času...a zbytečné čerpání peněz z pojištění (nejste-li teda mezi těma, co mají se zuby problémy díky kazivosti).

0/0
20.9.2010 14:28

Rada47

Re: plombu mi naposled dělali někdy před 10 lety

Nemůžu si to odpustit, ale musím si rýpnout.

Vy jste si asi nevšiml, že s Vími ve stejném státě žijí lidé, kteří na to prostě nemají a kazí se jim zuby častěji než jednou za deset let jako Vám.

Přeji hodně zdravých zubů ;-D

0/0
5.10.2010 12:57

SYETEY-KOTZOUR

Re: plombu mi naposled dělali někdy před 10 lety

ale bezplatnost by to snad umožnila i lidem, kteří na to objektivně mají....."plošné dotace" mě prostě dělají pupínky, a tohle není nic jiného.

Pokud bude nějaká kompenzace nebo strop pro tyto lidi, asi nebudu v průvodu, který se proti tomu bouří.;-)

0/0
5.10.2010 13:01

Centrotoma

Když psát, tak zcela korektně.

Několik poznámek.

Dnes už nejsou dentisti, ale zubní lékaři a stomatologové (v závislosti na studijním programu). Když budete všem říkat zubní lékaři, nikoho to neurazí. Dentisté byli střední zdravotnický personál.

Můžete mi říct, v čem je amalgámová plomba obyčejná? Víte, jaký je rozdíl v preparaci zubu na kompozit a na amalgám? Víte, jaký je technologický postup zhotovení obou a rozdíly mezi nimi?

Používejte raději slovo výplň. Použil jste ho jednou, takže ho znáte.

Kdybyste byl zubař, věděl byste o problematice zubní péče a jejích úhradách víc.

0/0
20.9.2010 9:48

isabell

Re: Když psát, tak zcela korektně.

Jasně s korektností do řiti a snad ještě dál :-/

Co vám mimo pár "nepřesných" termínů v článku nesedí? Nemá snad autor v jádru pravdu? Odpovím si sama, má.

0/0
20.9.2010 10:27

Centrotoma

Re: Když psát, tak zcela korektně.

Nemá. Protože míchá několik věcí dohromady. O tom už ale bylo napsáno a nadiskutováno tolik, že to psát nebudu. Nebaví mě to. Smířil jsem se s tím, že s lidmi o zubařině nemá smysl diskutovat, protože jsou hloupí, neposlouchají a o oboru nemají vůbec představu.

0/0
20.9.2010 10:54

Centrotoma

Re: Když psát, tak zcela korektně.

A ještě jedna věc. Když termín, tak přesný. "Nepřesný" termín je nesmysl. Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v bobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem.

0/0
20.9.2010 10:56

isabell

Re: Když psát, tak zcela korektně.

To o termitech jsme na škole používali malinko jinak, ale to už dávno vzal pubertální čas, takže díky za připomínku, ale přece jen nemístnou- proto bylo slovo nepřesný v uvozovkách, aby to snad nějaký bloud nepovažoval za přídavné jméno k těm termínům ;-)

0/0
20.9.2010 13:36

pavel_poc

Re: Když psát, tak zcela korektně.

No bravo. Takže všem stomatologům a zubním lékařům, kteří nejsou dentisti, se omlouvám. Poučte kromě mne také na firmu Dentista s.r.o., která provozuje, matouce svým názvem, stomatologickou ordinaci. 

Proč je amalgámová vyplň "obyčejná" víte sám jistě stejně dobře jako já. Menší pracnost, levnější materiál. A klidně bychom si mohli spolu pokecat i gamma-2 fázi, merkuroskopické expanzi a uvolňování rtuti z levnějších amalgámů. Říkáte to i pacientům, když jim to cpete do pusy? Těžko!

Ano, vím, jaké jsou rozdíly v materiálech používaných na  výplně, vím i jaké jsou rozdíly v preparaci zubu. Vím docela dost i o problematice zubní péče a ještě víc o úhradách, hospodaření soukromých praxí a dalších věcech. Jinak bych se k tomu, milý pane, nevyjadřoval. A jste-li soukromý zubní praktik, pak vězte, že se jako obor máte za co stydět, i kdybyste Vy osobně byl svatý. Ani žádný politik nikdy nedokázal způsobit tolik bolesti, potíží a zdravotních problémů jako špatní zubaři.

0/0
8.10.2010 0:23

hnusil VI. - věčný bojovník

O cem to mluvi pan Poc?

Povazuji za vrchol drzosti, kdyz vysoky predstavitel CSSD nam bude plakat ohledne placeni u dentistu. Strana, ktera pro verejne zdravotnictvi behem sve vlady neudelala absolutne vubec nic pozitivniho, ale spise naopak - pan poslanec nam tady breci ohledne predsedy stomatologicke komory - proc mu sla vladnouci CSSD na ruku? (ci obracene?) Proc za CSSD zacal rozkvet soukromeho zdravotnictvi a privatizace nemocnic? Proc jsou verejne nemocnice tunelovany? Proc Vas kamarad MUDr. Larva nechava ucelove krvacet krajske nemocnice v Karlovarskem kraji? Aby je pak mohl ucelove levne pronajmout (presne v duchu tunelovani CSSD, ale presne proti slibum CSSD)?

0/0
20.9.2010 8:17

schonfeld

Re: O cem to mluvi pan Poc?

Larva nechává krvácet nemocnice? Sám víte dobře že je to blbost. Ke dnu je poslal už bývalý hejtman za ODS a současný úžasný a skvělý kandidát na senátora JUDr. Josef Pavel, když jeho banda nasekala dluhy v nemocnicích za 60 mega. A dorazila to ještě větší banda jménem Doktoři za uzdravení společnosti, kteří se cíleně pokusili zlikvidovat nemocnici v Sokolově a nechybělo moc aby se jim to skutečně podařilo. Jestli je tady tedy něco účelového, tak zcela určitě to Vaše tvrzení že za to může ČSSD. Ta sice může za leccos, ale tohle v Karlovarském kraji je především dílo ODS.

0/0
20.9.2010 20:50

Rada47

Re: O cem to mluvi pan Poc?

Asi každý žijeme v jiném státě, ne?

S privatizací zdravotnictví přišel Julínek, Šnajdr, Cikrt. Připravily zákon o zdravotních pojišťovnách a ještě se budeme tak za 5 let divit, co se nám to stalo přímo před očima. Vy asi nejste zcela objektivní, že?

0/0
5.10.2010 12:55

kuča

Přece je v pojištění zdravotním

:-) zahrnuta i částka pro opraváře chrupu! Nebo se mýlím? Zubaři patří mezi nějakou lepší kastu mezi doktory ? ;-O;-O;-O;-O

0/0
20.9.2010 7:20

kosciuszko

Já jsem valcíř, kdo je víc ?

Chtělo by se zvolat. Vystudovali za dělnické peníze a teď chtějí platit za plomby! ;-D

0/0
20.9.2010 7:15

pavel_poc

Re: Já jsem valcíř, kdo je víc ?

Ale prdlajs, přečti si to synku znova, až přideš za valcovni. :-) De voto, že jedna robota ma koštovat jedny prachy ať ji plati kdo chce, ni?

0/0
8.10.2010 0:25

Hříbek

Pojištění

Zajímalo by mě, zda bych mohl ze svých pravidelných povinných plateb zdravotního pojištění vyjmout peníze pro stomatology. Když si budu totiž v ordinaci platit i za obyčejnou plombu, není důvod aby mi peníze odebírala zdravotní pojišťovna. Dodám je panu stomatologovi rád sám hned při výkonu.

0/0
20.9.2010 7:13

Mychal.B

Re: Pojištění

Tak počítej ještě s tím, že kromě ceny za plombu vysolíš poměrnou částku za provoz ordinace - zařízení, energii, vodu, mzdové náklady lékaře, mzdové náklady sestry, pronájem prostor (pokud není ve svém)....

0/0
20.9.2010 7:31

MiroTR

Re: Pojištění

No ale to dělám už řadu let !   Pokud o tom nevíte, cokoliv jen o trochu lepšího platíte CELÉ, ne jen rozdíl.  Ale co, rád si zaplatím za kvalitní plombu, která vydrží. ;-)

0/0
20.9.2010 8:25

pavel_poc

Re: Pojištění

Ale to já přece také, řadu let využívám jednu pražskou stomatologii, která nemá smlouvu se stupidní Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ale mohl jsem si to dovolit až když jsem začal podnikat. Co mají krucinál dělat lidi s průměrným platem, a tím myslím ten opravdu průměrný, obyčejný plat. O tom to celé je.

0/0
8.10.2010 0:27

SOUTĚŽ

BR17

Dnes je trendy přehnaná korektnost, říká Viktorie Besó. O její knížku si můžete zasoutěžit zde.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz